مکان تاریخی

روستای مصر


منطقه امير آباد در فاصله 2 کيلومتري روستا مصر داراي تپه هاي شني و پوشش گياهاي غني از درختچه هاي گز و تاق و نخلهاي زيبا مي باشد که مناظر بسيار زيبايي را پديد آورده است .
روستاي فرحزاد در شمال روستاي مصر داراي نخلستانهاي زيبا مي باشد که توسط شنهاي روان محصور گشته است .
نيزار روستاي مصر :نيزار مصر در 6 کيلومتري روستاي مصر محصور شدن نيزار توسط شنهاي روان، جلوه منحصر به فردي به آن داده است. اين نيزار آبشخور اصلي حيات وحش کوير منطقه است. ارتفاع ني ها در پاره اي از موارد به 4 متر هم مي رسد. نيزار مصر مکان مناسبي براي عکاسي از حيات وحش کوير کوير است.
نیزار های کویر مصر

راه هاي ورود به منطقه :دو راه براي دسترسي به نيزار وجود دارد . مسير اول مسير روستاي عباس آباد به نيزار است و مسير دوم مسير روستاي فرحزاد مي باشد. شايان ذکر است که هر دو مسير فقط بوسيله خودرو هاي دو ديفرانسيل قابل تردد مي باشند. هر دو از ميان تپه هاي شني عبور مي کند.
منطقه امير آباد در فاصله 2 کيلومتري روستا داراي تپه هاي شني و پوشش گياهاي غني از درختچه هاي گز و تاق و نخلهاي زيبا مي باشد که مناظر بسيار زيبايي را پديد آورده است .
روستاي فرحزاد در شمال روستاي مصر داراي نخلستانهاي زيبا مي باشد که توسط شنهاي روان محصور گشته است .
از ديگر نقاط ديدني اين منطقه مي توان به درياچه نمك خور و كوير طبقه واقع در 50 کيلومتري جاده خور-طبس ,روستاي گرمه , روستاي محمد آباد كوره گز , روستاي عروسان , روستاي فرحزاد ، جاده کاروان گذر عروسان-بيدستان، جاده آف رود ابراهيم زهرا، ريگ كله و كوير مركزي و... اشاره کرد .
راه هاي ورود به منطقه درياچه نمك خور: مسير آسفالته شهرستان خور به طبس بعد از طي مسافت 50 کيلومتر به قسمت جنوبي درياچه مي رسد . به علت باتلاقي بودن زمينهاي اطراف و گاه خود درياچه مسير ديگري پبشنهاد نمي گردد . در صورتي که قصد حرکت با خودرو بر روي درياچه را داريد حتما از راهنماي محلي استفاده کنيد .

درياچه نمک سلکنون :
منبع تامين آب نمک اين درياچه ،پسابهاي کشاورزي روستاي اميرآباد در جنوب روستاي مصر است که در نزديکي روستاي مصر وارد زمين مي شود و به صورت چشمه آب در نيزار مصر از زمين خارج شده و مجددا وارد زمين مي شود ور در نزديکي درياچه از زمين خارج شده و پس از عبور از خاکهاي شور وارد اين درياچه مي شود.
براي رسيدن به درياچه نمک سلکنون بايد از روستاي مصر به سمت شمال حرکت کرد. بعد از گذر از روستاي فرحزاد، وارد دو راهي چال سلکنون شد و پس از طي مسافتي در حدود 3 کيلومتر وارد دو راهي درياچه چال سلکنون شد. در اين قسمت بايد از چند تل شن عبور کرد. پس از عبور از ديواره شني درياچه نمک سلکنون و تخت عباس در قسمت شرق قابل رويت هستند. مسير را به سمت شمال شرقي و سپس از حاشيه جنوبي تخت عباس به سمت شرق ادامه دهيد تا پس از طي 2 کيلومتر به درياچه نمک سلکنون برسيد. شايان ذکر است زمينهاي اين درياچه باتلاقي بوده و حرکت با خودروهاي 4wd بر روي آن بايد با در نظر گرفتن جوانب احتياط همراه باشد.
جنس خاک درياچه از نوع خاکهاي رسي قليايي بوده که توسط نمک پوشيده شده است.
دریاچه نمک سلکنون

چال سلکنون:
چال ها به مناطقي اتلاق ميگردد که نسبت به مناطق اطراف داراي ارتفاع کمتري بوده و حالت فرورفتگي در زمين دارند.
چال سلکنون فرورفتگي زيبايي است که توسط تپه هاي شني محصور گرديده و مناظر زيبايي را پديد آورده است. در قسمت دروني چال سلکنون باتلاق کوچکي وجود دارد. زمينهاي ديواره چال پوشيده از سنگريزه و داراي شيبي مايل در حدود 30 درجه مي باشد.


روستای بیاضه

روستای بیاضیه واقع شده در ۲۵ کیلومتری روستای گرمه یکی دیگر از جاذبه های سفر به کویر مرکزی ایران است . قلعه ای متعلق به دوره ساسانیان با معماری منحصر به فرد . میگویند این قلعه در قدیم ۶ طبقه بوده و حدود ۲۶۰ اتاق داشته که این اتاقها برای اسکان در مقابل محاصره های طولانی طراحی شده بودند و اکنون هم که به قلعه بیاضه بروید بقایای خمره های بزرگ سیلو مانندی را می بینید که در قدیم غذاها را در آن ذخیره می ساختند و آب قلعه بیاضه از رشته قناتی تأمین میشد که از زیر قلعه بیاضه عبور می کرد . قلعه بیاضه به دلیل خاصیت مدور بودنش بسیار قابلیت دفاعی و پوشش دهی دفاعی در مقابل تهاجم دشمنش بالا بود . قلعه بیاضه به نحوی طراحی شده که سواره نمیتوان وارد قلعه شد و این یعنی ویژگی دفاعی نفوذ ناپذیر که حاصل اینهمه اندیشه چیزی شد که قلعه بیاضه به عنوان یکی از مستحکم ترین قلاع کویری در مقابل محاصره های طولانی در تاریخ شناخته شده بشود
روستای بیاضه وجه تسمیه خود را از سفیدی خاکش و نمک موجود در خاکش گرفته که در زبان عربی ابیض یعنی سفید که اشاره به طبیعت منطقه دارد .
روستای بیاضه معماری بسیار منحصر به فردی دارد و تزئینات کنگره مانند آن در نوع خود بی نظیر است و ما در کمتر جایی مشابه ای برای آن می بینیم برای دیدن این تزئینات به ابنیه تاریخی مابین حسینیه روستای بیاضیه و قلعه بیاضیه دقت بنمایید .
قنات بیاضه و پای آب روستای بیاضه و آشنایی با سازه منحصر به فرد قنات در معماری ایرانی بخشی از آن چیزی است که شما در تور کویر مصر تورهای طبیعت گردی شیوار کوهستان خواهید آموخت و با آن آشنا خواهید شد
روستای بیاضه نخلستانهای پراکنده و شوره زار های پراکنده ای اطراف خود دارد که میتوانید آنها را ببینید و از آن لذت ببرید.
قلعهٔ بياضه که حکيم ناصر خسرو قباديانى نيز از آن ديدن کرده، يادگار دليرى‌ها و مقاومت‌هاى گستردهٔ مردم اين خطه در مقابل چپاولگران و زورمندان است. اين قلعه، از جمله مکان‌هايى است که از ديدگاه باستان‌شناختى و مطالعهٔ احوال گذشتهٔ مردم اين ناحيه، بايد بيش از پيش مورد بررسى و تحقيق دقيق قرار گيرد. از ديدنى‌هاى ديگر اين محل، ‌ درخت زيتون تناورى است که عمر آن به بيش از يک هزار سال مى‌رسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق این وب سایت برای مهمانسرای سنتی تلار محفوظ میباشد.

طراحی سایت توسط نونگار